A X. B, C osztályok blogprojektje a történelmi regények kapcsán.
Diákjaim feladata volt a virtuális olvasónapló készítése internetes blog formájában az általad olvasott történelmi regényről. Közösen már találkoztunk egy történelmi regénnyel, ez már a diákok önálló munkája lett.
A X. B munkái az alábbi linken érhetők el: https://toriregenyesek10b.wordpress.com
A X. C munkái pedig itt tekinthetők meg: https://tortenelmiregenyeink10.wordpress.com
A project során hangsúlyt kapott az önálló munka, a digitalis kompetenciák használata, a szövegértés és értelmezés, valamint az egyéni nézőpontok érvényesítése az olvasási tapasztalatok alapján.
A X. B 11 különböző regény köré csoportosult: Tompa Andrea: Fejtől s lábtól. Kettő orvos Erdélyben., Visky András: Kitelepítés, Péterfy Gergely: Kitömött barbár, Dragomán György: A fehér király,
Gárdonyi Géza: Egri csillagok, Bauer Barbara: A Fekete rózsa, Baráth Viktória: A Szolgálólány, Jósika Miklós: Abafi, Fábián Janka: Cholera-napló, Urbánszki László: Nemtelen nemesek

A X. C preferenciái más irányokat is felfedeztetnek velünk: Láng Zsolt: Bolyai, Herczeg Ferenc: Az élet kapuja, Vida Gábor: Ahol az ő lelke, Móricz Zsigmond: Tündérkertje
Itt is nagy sikere volt Gárdonyi klasszikusának, az Egri csillagoknak, de előkerültek Dragomán György: Máglya és a A fehér király c. regényei, Péterfy Gergely: Kitömött barbárja, Tompa Andrea: Fejtől s lábtól c. regénye is.
A munka során az alábbi szempontokat kellett figyelembe venniük.
Szempontok:
Magyar szépirodalmi alkotás legyen a választott mű. (Rendelkezésükre állt egy lista is, amelyből választaniuk lehetett. Ugyanakkor saját választás alapján is hozhattak könyveket.)
A bejegyzés tartalmazzon egy részletes elemzést a regény szövege által kínált lehetőségekről pl. műfaji besorolása, elbeszélői nézőpontok/technikák, szereplői szólamok, a téma, történet rövid vázolása, stílustörténeti sajátosságok, valóság és fikció, karakterek bemutatása, esetleges fejlődésük vázolása…
Hiperhivatkozások (megemlíteni/belinkelni azokat a témákat, amelyeket megemlít a szöveg és mélyebb ismereteket kínálni vele kapcsolatosan)
A bejegyzéshez kapcsolj a regényhez szorosan kapcsolható hattérinformációkat pl. a korszak, amelyben keletkezett vagy a világ, amelyet leír. (történelmi háttér/előter)
Képpekkel illusztrált szövegekre van szükség, ezért érdemes részletes kutatatómunkát végezni. Témához illő és hiteles illusztrációkat keress hozzá.
Mindenképpen térj ki a személyes élményeidre a regény kapcsán. A személyes tapasztalataid segíthetnek másnak is közel kerülni ehhez a könyvhöz. Itt fogalmazhatod meg azt is, hogy itt és most, 2025-ben van aktualitása ennek a regénynek? Tartogat mondanivalót a mai olvasóknak? Ha igen, akkor mi lehet az…
Értékelési szempontok:
Helytálló műfaji és stílustörténeti besorolás(ok) – 1 pont
A szereplők viszonyrendszerének vázolása – 1 pont
- Történelmi háttér és előtér részletes megismertetése – 1 pont
Terek, helyszínek színes bemutatása – 1 pont
Strukturált, rendszerezett, logikus gondolatmenet – 1 pont
Választékos, érthető nyelvezet – 1 pont
Interaktivitásra lehetőséget kínáló linkek beszúrása – 1 pont
Kreativitás, egyedi szempontrendszer alapján megírt bejegyzés, aktualitások felvillantásával – 2 pont
Technikai felelősök: Frandes Máté (X. B), Lászlófy Balázs (X. C)
Györgypál Enikő-Ilona, magyartanár
Vissza