A Segítő Mária Gimnázium IX. C és XI. C osztályainak 2026. május 11.-én lehetőségünk volt részt venni egy előadáson, melyet Márdirosz Ágnes színművésznő mutatott be nekünk, a MÁG teremben, magyaróránk keretén belül, Györgypál Enikő tanárnő meghívására. Megtekinthettünk egy több gyimesi és moldvai csángó balladából összekapcsolt alkotást, melyet népdalok szőttek körül. A műsor célja a különböző női sorsok bemutatása, a döntéseink fontossága és következményei, illetve a balladák világába való betekintés volt.
Az előadó kifejezően és átéléssel, magával ragadóan adta elő a történetet. Osztálytársaink véleményét hallva állíthatom, hogy elvárásainkat meghaladóan élveztük a darabot:
”Nagyon tetszett az, hogy ennyire beleélte magát, mert így közvetítette felénk a történetek súlyát. Nagyon jól megoldotta a jelmezt is, ami nagyon praktikus és jelképes volt.” – így nyilatkozott egy 9.-es tanuló.
A művésznő az egyetemen vizsgaelőadásaként állította össze ezt a balladaműsort. „Nagyon kerestem, és azóta is foglalkoztat, hogy hol lehet a népzenét, a népies világot a színházzal összekapcsolni. Ez a balladaműsor ilyen kapocs a számomra, mert önmagam tudtam lenni, a hobbim a hivatásommal egészségesen tudott találkozni.” A Csíki Játékszín legelső, 1999/2000-as évadában volt még látható, azóta kisebb-nagyobb megszakításokkal játszotta iskolai keretek között is.


Szép Fehér Annácska történetében egy zaklatott lelkű asszony osztja meg szerencsétlen sorsát a közönséggel. Különösen érdekesnek találtam, hogy a műsor nemcsak tanulságos volt, hanem elgondolkodtató is. „Nem megyek, nem megyek” hangzik az előadásban. A mondat Annácska lányától hangzik, amikor anyja visszafordul gyermekeiért. Az asszony elvesztette mindenét: fiát, lányát és a kincsét, amiért feláldozta őket. Annácska itt szembesül a döntései következményeivel és azzal a keserű ténnyel, hogy ezek a körülötte lévőkre is kihatnak, negatívan és végzetesen. Ugyanakkor mások döntései is ilyen elemi erővel hathatnak az ő sorsára. Jogosan merül fel a kérdés a nézőben, hogy vajon minden döntés visszafordíthatatlan? Annácska számtalan döntést hozott meg, akár a katona, vagy gyermekei esetében. Viszont ott van a megbánás is, ami miatt visszafordult. Hiszen már mindenki átélte: döntést hozunk, majd megbánjuk, mikor már lehet, késő. Összességében nem csak az emberi sorsra, kihívásokra mutat rá ez az előadás, hanem egyfajta ördögi körre, mi szerint jó helyébe, jót ne várj.

„A darab nem a történet miatt fogott meg engem személy szerint igazán, hanem amiatt, hogy bár az emberek mások, akárcsak a helyzet, amibe kerülnek mégis a jövő, legyen jó akár rossz, a döntéseink miatt lesz olyan amilyen, és pont e miatt volt könnyű azonosulni a főszereplővel.”
„Voltak részek, amiket valamiért nem értettem, de egy rész nagyon megfogott. Ez egy nagyon személyes, régi emlékem. Erre épült a ház, ahol most lakom. Erre épült a társadalmi életem, és azt hiszem a személyiségem is. Ez a ballada a csúcspontja az egésznek, ami megmutatja, hogy az ember mennyire tudatlan és vak is ezekben a helyzetekben.”
Egyeseknek kihívás lett az előadás, mert túl kellett lépni azon, hogy látszólag csak nőket érinthet ez a téma. Sikerült eljutniuk a belátásig, hogy férfiként nem szeretnének olyanok lenni, aki mellett egy nőnek ilyen sorsot kell megélnie.
Úgy gondolom, hogy az ilyen előadások segítenek mély felismerésekhez vezetnek, ezért szívesen részt vennék hasonló programokon a jövőben is. Ugyanakkor segítenek megismerni és megőrizni kulturális örökségünket is.
Innen is nagyon szépen köszönjük a művésznő munkáját!
Bodor Bernadett, Tankó Vanda (XI. C) és Kristály Antónia (IX. C)
Vissza