Költészet napja

Csak az olvassa versemet,
ki  ismer engem és szeret,
mivel  a semmiben hajóz
s hogy mi lesz, tudja, mint a jós,

mert álmaiban megjelent
emberi formában a csend
s szívében néha elidőz
a tigris meg a szelíd őz.   

József Attila: (Csak az olvassa…)

Április 11-én iskolánkban is megünnepeltük József Attila születésnapját, azaz a Magyar Költészet Napját. Az 5-8 osztályosokkal festettünk, rajzoltunk, felolvastunk, írtunk, díszítettünk, számos magyar költő versét, egy-egy versrészletet vagy gondolatot idéztünk fel.

Weöres Sándor, Nemes Nagy Ágnes, Fodor Ákos, Egyed Emese, Kányádi Sándor, Radnóti Miklós, Szabó Lőrinc, Gyurkovics Tibor, Szabó T. Anna és természetesen József Attila versei tették szebbé, rendhagyóvá a magyar tanórák minden percét.

A XI. A osztályosokkal részt vettünk a Csíki Játékszín hagyományos költészet napi rendezvényén, amely éppen erre az eseményre emlékezve viseli a Tizenegy címet. Ezúttal Karinthy Frigyes lírai életművéből hallhattunk verseket 11 színész előadásában.

A vers napjainkban nem csupán lélekemelő, hanem lélekmentő is lehet. Nagyon aktuális műfaj, abból a szempontból, hogy képes ,,kiemelni” a kapkodó, a felszínességek mögött megbúvó emberi lelket a ,,homályból” és nyújt(hat) egyfajta szellemi gyorssegélyt a szükség ínséges idején.
(…)A vers valóban magában hordozza a magunkkal való szembesülés kockázatát és ezt nem mindenki hajlandó vállalni. (…) Apró költői üzenetek is elindíthatják az embert a vers-és az önfelismerés folyamatában.

Alkotóját pedig a vers sok esetben megmenti, még saját magától is.
Minden nap, versben való nap, csendben és zajlásban egyaránt. Életforma ez a fajta szellemi és zsigeri nyitottság, amely mint ilyen, kicsit önátadás is.
,,Felület vagyok”, amely úgy jó, ha mélyekig enged és hat. (L. Móger Tímea, költőnő)

Külön köszönettel tartozunk Váncsa Mónika rajztanárnőnek, aki segített megalkotni mindazt, amit mi megálmodtunk, elképzeltünk.

Bogdán Beáta, magyartanárnő

Vissza